Jedno leto sme boli u dedka a babky dokopy ôsmi - 5 dievčat a 3 chalani. Keď pršalo, hrávali sme sa v drevárni - tak sme volali miestnosť, do ktorej sa vztupovalo zo zadnej strany domu a kde bol starodávny sporák (kúrilo sa v ňom drevom), babka tam zvykla zavárať kompóty. Z drevárne sa dalo vyjsť na zastrešené schodíky s lavičkou, z ktorých sme mali dobrý prístup do záhrady.
Vraví sa "rásť ako huby po daždi", keď sme sa dohrali karty a vyšli z drevárne na schodíky skontrolovať, či ešte prsí, priamo uprostred trávnika bol vyrastený nový hríbik - tanečnica. Neberte mi detskú ilúziu, že tam skutočne počas dažďa zázračne vyrástol, lebo dovtedy sme si ho tam nik nevšimli. Viac nám nebolo treba! Privlastnili sme si babkin zavárací hrniec, doniesli do neho vodu zo suda zo záhrady, všakovaké listy a trávu, hlinu, čo sme ponachodili a hlavne - ten hríbik. Nakrájaný. Keby babka nebola taká prísna, tak by sme si boli najradšej v tom starom šporáku aj zakúrili 🙂
Som si istá, že aj vaše deti pečú tie najkrajšie pieskové torty, na pieskovisku, či na brehu mora 🙂 Nazdobia ich kamienkami, lístkami a kvietkami lepšie ako hociktorá cukrárka! Alebo na brehu rieky je fajn blatko a kamene, z ktorého sa tiež dobre pečie a modelujú sa celé svety...
Keď u vás poobede nastane prázdninová nuda a nedá sa ísť na ihrisko alebo do záhrady, lebo je príliš horúco alebo naopak daždivo, nemusíte variť blatisté hríbové polievky. Môžete si s deťmi prichystať nejaké maškrty. Alebo zverte celé chystanie deťom. Chystanie koláčikov ich zabaví, máte postarané o olovrant a deti svoju energiu minú kreatívnym spôsobom.
Mám pre vás tri tipy na ľahké recepty:
Upside-down koláče z lístkového cesta
Čokoládové cookies z ovsenných vločiek
Hviezda z lieskovo-orieškovej Slowtelly
Poznáte upside-down koláče z lístkového cesta?
Upside-down - znamená možno čosi ako obrátený koláč. Vašej fantázii sa medze nekladú, dajú sa pripravovať v slanej aj sladkej verzii. Moja obľúbená kombinácia je cibuľka a bryndza na slano, ale doma mám maškrtníkov, ktorí si potrpia skôr na sladké ovocné verzie. Ak máte príliš veľa ovocia, čo rýchlo zreje a potom je náchylné sa kaziť, je výborné aj do takýchto obrátených koláčov. Jeho šťava pri pečení vnikne do cesta a to robí koláčik plným ovocnej chuti.
- Rozmyslite si, koľko koláčikov z jedného rozvaľkaného plátu lístkového cesta chcete urobiť - odporúčam 6-8 ks.
- Plech na pečenie sa vystelie papierom na pečenie, potriete roztopeným maslom. Potom potrieme medom toľko plôšok na papieri, koľko máte kúskov cesta.
- Položíme na plátky nakrájané broskyne a slivky na medové plôšky, z vrhcu ich znova pokvapkáme medom.
- Na to položíme štvorček lístkového cesta a jeho okraje pozatláčame okolo ovocia prstami alebo vidličkou tak, aby šťava z ovocia nevytekala pri pečení.
- Potrieme rozšľahaným vajíčkom (alebo len žĺtkom).
- Toto je už úloha pre dospeláka, nie pre deti: Pečieme v rozohriatej rúre na 180 stupňov približne 10-12 minút. Poznáte si svoju rúru, sledujte koláčik, keď je zlatistý vyberte ho.
- Položte na koláč hárok pečiaceho papiera a priložte na plech druhý rvnako veľký plech alebo krájaciu dosku a prevráťe ho "upside-down! - teda naopak. Stiahnite z koláčikov pečiaci papier, na ktorom sa piekol a môžete podávať.
Výsledok je šťavnatý koláčik, plný ovocia a jeho povrch je skaramelizovaný med. My sme použili broskyne a slivky, med som dala iba zo spodnej strany, ale asi odporúčam na slivky dať aj zvrchu, ak nie sú prezreté, počas pečenia sa stane ich šupka kyselkavá. Koláču to dodá sviežosť.
Ak máte doma dekadentných sladkúšikov, pridajte k teplému koláčiku kopček vanilkovej zmrzliny.
Musíte uznať, že tento koláč je ako stvorený na pečenie s deťmi. Cesto je hotové, postup jednoduchý, stačí nakrájať ovocie... Obľúbená je aj Nutellovo-banánová verzia. Ak nechcete používať príkro sladkú Nutellu odporúčam vám lieskovo-oreškovo-kakaový krém Slowtella, je od slovenského výrobcu a obsahuje len kokosový cukor (iba 21 g na 100 g, zatiaľ čo Nutella obsahuje až 56 g cukrov na 100g). Naviac Slowtella neobsahuje palmový olej a neobsahuje žiadne konzervanty ani sójový lecitín. Maškrtenie bude zdravšie a podporíte lokálneho výrobcu.
Odporúčam vám potom na maslom potretý pečiaci papier navrstviť banány a až na ne Slowtellu, pretože kakao ľahšie prihára. Čokoládové krémy nekaramelizujú ako cukor či med, preto ich dajte až na ovocie a potom cesto.
Hviezda z lístkového cesta a lieskovo-orieškovej Slowtelly
Podobne ako prvý koláčik z lístkového cesta je na výrobu ľahká aj táto hviezda. Použila som na ňu dve lístkové cestá a Slowtellu.
- Pláty som rozrezala na štvorec a zvyšok.
- Potrieme prvý štorec Slowtellou a priložíme naň zvyšky. Znova potrieme Slowtellou. Priložíme druhý štvorec.
- Narežeme v poloviciach a rohoch smerom do stredu, v strede necháme asi 5 cm neprerezané, aby hviezda držala pokope.
- Potom jednotlivé diely narezaného cesta zvinieme do špirály.
Ja som to robila v kuchyni, kde bolo teplo, cesto po vytiahnutí z chladničky okamžite zmäklo a aj Slowtella bola trochu viac roztopená. Myslím, že som vyrobila chobotnicu a nie hviezdu 🙂 Žeby som príliš v tom teple premýšľala nad morom?
Rovnako nemotorne možno pečú deti, ale nenaprávajte ich, "cesta je cieľ". Teda najdôležitejšia je tá zábava a prakické učenie sa, koré si deti do života odnesú. Omyly a vynachádzanie sa pri ich naprávaní patria k učeniu. Netreba sa neustále hrať na dokonalosť. Nie je to veda a kto má talent na pieskové koláčiky, nestratí sa ani pri lístkových. Možno doma vypestujete ďalšiu generáciu pekárov pre Pečie celé Slovensko, nechajte ich pri tvorení snívať 🙂
Ku koláču som pridala čučoriedky a na tanieriku sa mi to zdalo pre mojich čokoládovníkov málo čokoládove. Tak som to ešte všetko lyžičkou cik-cak postriekala ďalšou dávkou Slowtelly.
Cookies z ovsenných vločiek a čokoládových čipsov
Základný recept: 400 g vločiek, 2 vajíčka, 250 g masla, 100g cukru, 100-300 g čokolády. Cukor som nahradila 2 lyžicami medu a pridala som aj sušené brusnice, ktoré tiež dodajú sladkosť. Piekla som dve dávky:
- Do prvej verzie som pridala lieskové oriešky a čokoládové čipsy cca 100 g každého.
- Do druhej verzie som pridala 3 lyžice kakaa a asi asi 150g čokoládových čipsov a zvyšok figového džemu.
Všetko sa spolu zmieša, a potom sa už len formujú kôpky na plechu (môžete dať aj pečiaci papier pod to, ak chcete).
Použila som čokoládové čipsy, lileskové oriešky a na špičku noža aj vanilku - všetky suroviny zo Slowlandie.
Ak chcete nechajte si trochu čipsov nakoniec, pozastokujte ich do koláčikov - možno trošku hlbšie ako ja na obrázku, lebo takto sa mi čokoláda roztiekla po vrchu, lepsie ak by bola tekutá vo vnútri koláčika. Znovu som trochu sebakritická, ale ak sa nedržíte presne receptov a občas si vytvárate vlastné, určite sa aj vy viete takto skorigovať, optimalizovať, čo by sa dalo na budúce spraviť lepšie.
A to isté zažívajú v kuchyni deti, učia sa a keďže si všetko, celý proces "ohmatali vlastnými rukami" - tiež takto pochopia, čo by sa dalo inak a tí najtalentovanejší s citom pre detail vás milo prekvapia svojimi schopnosťami piecť krásne súmerné a dokonale ozdobené koláčiky.
Pečenie s deťmi
Spoločne strávený čas posilňuje vaše vzťahy. Pečenie s deťmi nie je len o výsledkoch na tanieri. Je to učenie zábavnou formou. Zapájanie do prípravy jedál umožňuje deťom byť kreatívnymi, učiť sa vážiť suroviny, merať, miešať aj pochopiť postupy. Toto všetko stimuluje ich myseľ, rozvýja ich slovnú zásobu a rozvíja aj jemnú motoriku.
Vďaka bezpečnému prostrediu, kde dospelý dohliada na prácu s horúcou rúrou a plechmi, sa deti učia aj základy bezpečnosti pri práci v kuchyni.
A keď sa podarí koláčiky pekne ozdobiť, je to pre deti veľký úspech a zdroj radosti. Takto strávené popoludnie môže odštartovať cestu k budúcej vášni pre varenie alebo pečenie.