2 detské knihy o evolúcii: Tajný život mäsožravých rastlín, To kura je T-rex

Čo to je evolúcia? Zjednodušene je to teória, ktorá popisuje vývoj rastlinných a živočíšnych druhov na Zemi.

Prírodný výber uprednostňuje tie vlastnosti, ktoré umožňujú danému druhu v daných podmienkach prežiť. Príroda nevyberá vždy najdokonalejšie a bezchybné formy ako návrhári alebo umelci. Malá nedokonalosť je výsledkom jej neustáleho experimentovania…

Ak vaše deti prahnú po rôznych vedeckých poznatkoch, dostali sa mi do rúk dve krásne knihy, ktoré im priblížia evolučnú teóriu. Knižky majú veľa obrázkov a tak ich kľudne podľa záujmu zvládnu s vami prelistovať aj menšie deti. Pre samostatné čítanie je ideálny vek 8+, niektoré slovíčka bude malým zvedavcom potrebné vysvetliť.

detske knihy o evolucii, to kura je t-rex, tajny zivot masozravych rastlin, vedecke knihy pre deti detske knihy o evolucii, to kura je t-rex, tajny zivot masozravych rastlin, vedecke knihy pre deti

Tajný život mäsožravých rastlín

Naša starká mala na okne v spálni mucholapku. Nie, nie tú lepkavú špirálku na lapanie múch, ale najznámejšiu mäsožravú rastlinku. Neposedný tato a neposedná G. sa hneď pustili do experimentovania – rozhutovali, kde by tak chytili mušku, či by rastlina zjedla šunku… Keď mušku ani pavúčika v žiadnom kúte nenašli (nečudo, naša starká je nesmierne poriadkumilovná) vyskúšali aspoň koncom ceruzky poškrabkať mucholapku. A ona naozaj zaklapila svoju zúbkatú tlamičku. Boli by radi tento experimet zopakovali viac razy, no rastlinka bola vysilená a keď sme ju kontrolovali o pol hodinu, jej zaklapnutá tlamička bola ovisnutá. Uľútilo sa im rastlinky, zbojníkom experimentátorským! Kvetinka sa zviechala na druhý deň – je to asi tak, keď jej zúbky naprázdno klapli, energia z lapenej mušky neprišla žiadna.

S týmto dlhom voči mäsožravým rastlinám sme sa začíali do knižky Tajný život mäsožravých rastlín z vydavateľstva Grada.

Fakty sú písané zábavným spôsobom, sú zapamätateľné pre každého budúceho botanika. Či zoológa? Práve toto sa mi páči, že knižka deťom hneď na začiatku vysvetlí dôvod bádania: Kedysi bola medzi vedcami uznávaná predstava potravinového reťazca, v ktorom mali rastliny miesto len ako potrava pre zvieratá. Tejto predstave sa však hmyzožravé a mäsožravé rastliny vymykajú. Preto hmyzožravé rastliny zaujali aj Charelesa Darwina, autora evolučnej teórie. Jeho vysvetlenie hmyzožravosti, lepkavosti, smradľavosti je logické. V oblastiach, kde sa rastliny prirodzene vyskytujú je veľmi málo dusíka. Rastliny ho nedokážu získať koreňmi, preto si vymysleli iný spôsob na získavanie dusíka. Prispôsobili sa. Polapajú mušky a rozpustia ich na svojich listoch, či kvetoch. Smradľavejší smrad, pre mušky lákavý raj…

Postupne sa dozvedáme o jednotlivých druhoch pascí mäsožravých rastlín: Ako fungujú mucholapky, rosičky, tučnice, krčiažniky, saracénie, tropické krčiažniky, bublinatky…

Doteraz som sa o tieto rastliny nezaujímala predtým hĺbkovo, preto ma mnohí fakty prekvapili a dieťa pobavili – niektoré tropické krčiažniky nie sú až tak krvilačné a žijú so zvieratami v symbióze, prebývajú v nich rôzne druhy komárov, maličké žabky, pavúky, netopiere.  V knihe nechýba ani mapa výskytu jednotlivých druhov mäsožraviek, a v závere rady pre pestovateľov.

Určite dostanete pri čítaní knihy chuť nejakú mäsožravú rastlinku si zaobstarať, pretože knižka je naozaj lákavá návnada! Ja som chvíľu váhala, či knižku nedať veľkému (rozumej 20 ročnému) synovcovi, ktorý rád pestuje rôzne rastlinky. Myslím, že by si jeho srdce načisto polapila a určite by tiež nejakú muchopalku chcel. Mám rada knihy, ktoré podajú ucelené fakty z nejakej oblasti zábavnou formou, zaujmú čitateľa tak, že túži byť vedcom. Jediné, čo našej štvrtáčke trošku prekážalo – font zvýrazneného písma je roztancovaný a horšie sa jej čítalo.

À propos – starkiná muchlapka: V knižke sme sa dozvedeli, že pre rastlinku je naozaj veľmi namáhavé, ak sa jej čeluste zaklapnú naprázdno. Opäť sa otvoria až o niekoľko dní. A nie je to asi bohviečo, žuť pár dní prázdne ústa. Tak isto vložiť niečo do jej ústočiek je zbytočné, nezaklapnú sa, ak ich nepodráždi pohyb – tak s tou šunkou by sme asi nepochodili. kým by sme ju nerozpohybovali ako lietajúcu muchu.

Knihu Tajný život mäsožravých rastlín nájdete na webe vydavateľstva Grada tu – dokonca dnes so zľavou 20% (zľava je ku zverejneniu článku 14.11.2019) »

To kura je T-rex

Ruku na srdce – koľkí ste obľubovali dinosaurov, keď ste boli malí? A koľko vašich deťúreniec fascinujú dinosaury? Je rovnaký pomer medzi dievčatami a chlapcami? V mojom okolí je viac malých dinomaniakov ako dinomaniačiek. Koľko z vás sleduje paleontologické výskumy? Priznávam, mňa k záujmu o takto hlbokú históriu Zeme priviedol môj muž. Neustále pátra v minulosti, kto sme, odkiaľ prichádzame, ako sa vyvíjal život na Zemi. Veľmi rada si o tom, čo si prečítal, nechávam rozprávať pred spaním. Môj muž si zvykne robiť žarty: “Zas nám svojim švitorením budia dinosauri (rozumej vtáčiky).” “Dal by som si na obed kus dinosaurieho mäska (rozumej hydinového).” A preto som vedela, že knihu z vydavateľstva Grada To kura je T-rex si bude s dcérou s radosťou čítať.

Knižka je nadstavba vedomostí pre malých dinomaniakov. Zavedie ich do hlbšej histórie rôznych druhov. Dozvedia sa o evolúcii vtákov, bežcov (nelietavých vtákov), koní, šablozubých šeliem, chobotnatcov, obrých vážiek, suchozemských krokodílov, vačkovcov, leňochodov, pásavcov, veľrýb, žralokov.

Kniha To kura je T-rex je teraz (ku dňu zverejnenia článku 14.11.2019) v eshope Grada so zľavou 20% – nakuknite tu »

Každá kapitola obsahuje názorné obrázkové vyvodenie, ako sa menila telesná stvaba zvierat od minulosti, k dnes prítomným druhom.

Ako sa vyvinulo perie? Ako sa líšia končatiny kohúta a velociraptora? Ako sa vyvinuli vtákom krídla?

Veľmi sa mi páči grafická pomôcka – názorná zelená postavička porovnáva skutočnú veľkosť zvieraťa a dieťaťa.

To kura je T-rex, kniha o evolucii, Charles Darwin,

V knihe nájdete aj porovnania v skutočnej veľkosti: Aké veľké je vajce vurona, pštrosa, sliepky? Aké veľké boli tesáky šablozubej šelmy? Aká veľké boli kostené doštičky, ktorými boli pokryté telá obrých pásavcov?

Knižka je ako návšteva paleontologického múzea s veľmi dobrým sprievodcom – upozorňuje na zaujímavé detaily, neohromuje len veľkosťou a revom zvierat, nevzbudzuje len strach a ohromonie ako dinopark. Odporúčala by som ju pre deti 8+, pre menšie deti na prelistovanie a obzeranie obrázkov tiež. Dozvedia sa o rôznych druhoch zvierat, ktoré nie sú až tak bežné v sadách zvieracích figúriek na hranie. Kniha zaujme aj dospeláka, nechajte tento raz ockov listovať si s vašimi detvákmi!

Knižka pre malého dinomaniaka ako vianočný darček? Kniha To kura je T-rex je teraz (ku dňu zverejnenia článku 14.11.2019) v eshope Grada so zľavou 20% – nakuknite tu »

(Obe knižky som dostala od vydavateľstva Grada na recenziu. Mala som možnosť z ich ponuky si vybrať knihy podľa našich záujmov.)