ŠUMIVKY DO KÚPEĽA – Tip pre malé tvorilky:

Test pre výrobou na školské Vianočné trhy

Testovali sme doma výrobu šumiviek do kúpeľa. Bývajú u nás vianočné trhy v škole, kde ak deti chcú, môžu predávať svoje výrobky. Navrhla som dcére, že môžu s kamarátkou vyrobiť vianočné šumivky, vianočné mydielka. A ešte šité salonky na stromček. Stále majú mániu, že chcú voľačo predávať a tak si zarobiť. Chcem ich povzbudiť, ale trošku aj naučiť.  Napríklad “oceňovať výrobok” – ak vezmeme do úvahy ceny materiálov, cenu práce. Vyrobiť pútavý obal, lebo pekne zabalená vec sa predá lepšie. Rada by som, aby urobili nejaký plagátik pre svoj obchodík, etikety pre výrobky. To je veľa tvorivého premýšľania. Uvidíme, čo z tohoto zámeru vyjde 🙂

V lete totiž povyraďovali knižky, malé hračky, nakreslili veľa výkresov  a na ihrisku sa hrali na obchod – rozložili ich a predávali. My rodičia sme boli v dospeláckych rozpakoch – dovoliť im to, či nie? Ako sa na to pozrú ostatní rodičia? Pritom vo veľa knižkách alebo filmoch o deťoch si deti zarábajú presne takto – urobia pred domom blší trh alebo predávajú citronádu. Len v našich končinách to nie je také obvyklé. A každá tvorilka, ak si študovala podmienky predaja, tak je na dlho predlho odradená všetkou legislativnou byrokraciou…

Predstavte si, zarobili 7,80! A hneď ich chelli minúť na sladkosti 🙂 Mali to premyslené, malé deti si v ich stánku mohli kresliť (zadarmo!) a k nákupu ponúkali samolepky alebo pukačky zdarma. Okukané z obchodov – malé darčeky na deti platia. Len tie ceny, čo strieľali z brucha!

Materiál na šumivé bomby do kúpeľa

V obchodíku Mydlový svet majú 1 kg sadu na ne aj guľôčkové formičky. Viete z čoho sú vyrobené? Kukuričný škrob, sóda bicarbóna, kyselina citrónová. Prekvapilo ma to jednoduché “kuchynské” zloženie. Však určite ste s deťmi robili zo sódou a octom alebo citrónovou šťavou pokusy

šumivky do kúpeľa - návod na výrobu

Všetko na obrázku je cca z 1/2 kg hmoty, takže sa s kilom hmoty dá vyhrať veľmi dobre na viac razy. Odporúčam s deťmi odsypať si alebo navážiť asi tak 1/3 hmoty na začiatok. Treba aj vymiesiť aj dobre natisnúť do formičiek, chvíľku to zaberie. Ak chcete viac farieb, miesite každú zvlášť, lebo sa do nej zapracovíva farba. My sme mali dve – žltú a modrú, v závere sme ich aj zmiešali a vyrobili mentolkovo zelenú – tá šla potom rovno do vane.

Návod na šumivé bomby do kúpeľa

Návod sa mi pozdával najviac tento:

Pridali sme pár kvapiek farbiva a voňavých olejčekov (tiež z Mydlového sveta).  Vodu treba pridávať po malinkých trošičkách, pomocou rozprašovača, aby sóda bicarbóna a kyselina citrónová nevyšumeli skôr ako vo vani. V inom návode pridali aj olivový olej, a aby nám hmota nešumela, pridali sme ho aj my. Cca za polievkovu lyžicu postupne po kvapkach.  Hmota bola trošku súdržnejšia ako len s vodou z rozprašovača. (A otestované vo vani – máte nielen príjemný šumivý pocit na začiatku, ale od olejčeka aj príjemný vláčny na pokožke.)

Je to ako hrať sa s pieskom. Musí byť mokrý, aby sa dali formovať koláčiky. Šumivky schnú dva až tri dni. Všetky panáčikové sa nám pri vyberaní polámali buď ruka, buď noha, ale guľočky sa nám vyklopili pekne. Panáčikové by som nabudúce hneď “mokré” vyklopila a nechala vysušiť mimo formy. Alebo si vyberte menej členenú formu.

šumivky do kúpeľa - návod na výrobu

Ja som do hmoty chcela aj voňavú levanduľku od starkej. Po kúpeli s bylinkami však nezabudnite dobre osprchovať vaňu, lístky rady zanechajú škvrny… Môžete sa vyhrať s kombinovaním farieb a robiť jednofarebné šumivky, podelené na polky, ale aj fliačkaté.

šumivky do kúpeľa - návod na výrobu

 

Naše omyly, ktorým sa môžete vyvarovať

Zostatok materiálu treba veľmi dobre pouzatvárať v sáčkoch (sáčky z mydlového sveta sú so “zipsami”).  My sme zmiešali všetku hmotu, ale robili iba s polovicou. Ostatnú zmes som zosypala a nechala v sáčku už takú zmiešanú, tak trochu stvrdla, sú v nej väčšie hrudy. Neviem, či sa to bude dať ešte použiť. Tak myslite na to vopred, navážte si menšiu časť.

Áno, keď robíte s deťmi, ocitne sa dajaká ta smietka aj pod stolom, ale to rýchlo pozametáte 🙂 A ešte malá skúsenosť – ak majú deti zádery okolo nechtov na prštekoch, tak ich môže miesenie hmoty štípať. Takže vtedy myslite aj na gumené rukavice.

Jediné, čo som musela tentokrát vyvzdorovať – nedovolila som pridať trblietky. Pre našu G. bola predstava mať trblietavý kúpeľ príťažlivá, no trblietky sú pre maminy postrach – boli by potom úplne všade a vo všetkom zopár nasledujúcich rokov 🙂

šumivky do kúpeľa - návod na výrobu

Pre všetky malé tvorilky a malých tvorilcov výrobu šumiviek vrelo odporúčam! Je to príjemne voňavá prácička.