Nachvíľu sme slizová veľmoc! V tomto článku nájdete všetky naše slizové maniactva a pokusy.
Keď spolužiaci majú slizy a vaše dieťa nie
Aj vaše deti milujú sliz? Sprvu som tejto zábavke nerozumela a odolávala. No dcéra veľmi túžila mať sliz, “lebo všetci v triede už aspoň jeden majú”. A to dokonca prepytujem – prdiaci. Alebo aspoň takúto slizovú loptičku v sieťke, z kolotočov zo strelnice, lebo takú má “Peťko, Paľko z Malužinej aj sám Turčin Poničan…”! Kolotoče sa vtedy našťastie zbalili a odišli.
Keď výletíme, dostáva naša dcéra maličké vreckové, za ktoré si môže kúpiť suvenír. Pri vreckovom sa snažíme nabádať ju k rozumnej investícii, ale ak po niečom túži a minie si na to peniažky, je to jej rozhodnutie. Môže si ich aj ušetriť, ak to dokáže. Na niečo väčšie a dôležitejše.
Sieťkové krásky mali v suvenírovom stánku pod Devínom. Odolávalo sa im veľmi ťažko. Lebo na sny sa nezabúda, sny sa realizujú.
To že loptička je za jeden deň nepoužiteľná vám asi vravieť nemusím. Od neustáleho stláčania a prešovania cez očká sieťky jednoducho praskne. To že ju dieťa následne určite rozoberie a gélové guľôčky z nej sa veľmi rady rozutekajú po celom byte, to je tiež jasné. Nevadí, ako správne tvorilky, prepoužili sme aj sieťku. Do obyčajného detského balónika sme napnili sliz z obchodu, čo už bol trochu starý a teda lepkavý, balónik zauzlili a výsledok v sieťke bol takmer ako pôvodná loptička. Vybrali sme kontrastné farby balónika a slizu, aby to pri stláčaní vytváralo aspoň trochu dúhový efekt. Približne za dva dni sa balónik roztrhol tiež, rozleptal sa od slizu v ňom.
Recepty na výrobu slizu
Prišla na rad kniha receptov na slizy. Knižka sa razom stala hitom aj u spolužiakov. Aj deti, ktoré dovtedy nečítali rady (vrátane našej), tak zrazu listovali, požičiavali si knižku… Nájdete v nej nejedlé lepidlové slizy, neškodné múkové alebo škrobové slizy, ale aj jedlé slizy z penových Jojo cukríkov. Ak máte doma malého slizomila (nie nutne slizomil patrí do Slizolninu) – tak túto knižku všetkými desiatimi odporúčam. No rátajte s tým, že kniha je len prípravná fáza, ktorá slizomila navnadí na vlastné experimentovanie.
Základom slizov býva najčastejšie PVA lepidlo – priesvitné alebo biele. Na jeho zoslizovatenie potrebujete niečo, čo obsahuje borax – tu v knižke najčastejšie používajú bórovú vodu na očné šošovky.
Škrob rozpustený vo vode nie je tak celkom sliz, čo si deti predstavujú. Nastane zaujímavý jav – škrob s vodou nie je ani tekutá ani tuhá látka. Pod tlakom je tuhý, inak tekutý. Skúste udrieť na rozpustený sliz päsťou, skúste ho veľmi silno stlačiť v dlani – nedá sa to. (Bolo by to na samostatný článok – ak chcete, vyhľadajte v youtube “corn starch experiment” videá – experimenty s kukuričným škrobom.)
To po čom deti túžia je pružný sliz:
Alebo penový sliz – fluffy slime – obsahuje buď holiacu penu alebo penu vyrobenú zo zubnej pasty:
Výroba, naťahovanie, mačkanie slizu. Chápete? Ja ešte stále váham. Čo za slizovú mániu nám to klopká na dvere, vpustiť ju dnu?
Neúspechy pri výrobe slizu – čo neskúšajte, lebo nám nefungovalo…
Kam zmizol sprchový šampón? Našla som ho mrznúť v miske v mrazničke. Podobne zmizlo tekuté mydlo. Kamošky mali zaručený recept. Hm. Polozmrznutý sprcháč pripomínal čosi gélovité, ale keď rozmrzol, tak to bol zase len sprchový šampón, žiaden sliz.
Potom prišlo na rad cestáčko zo škrobu a šampónu, to skôr pripomínalo domácu plastelínu ako sliz. Bolo príjemne vláčne na hranie, voňavé, ale vydržalo iba deň. Nedali sme ho na noc do chladničky a potom už voňavé nebolo, aj sa začalo droliť, ako usychalo…
Nakoniec som slizovú potrebu riešila tým, že sme pozerali videá na youtube s návodmi na jeho výrobu. A potom to predsa prišlo – pustili sme sa do výroby z toho, čo sme mali doma po ruke.
Lepidlo Duvilax, Perwoll alebo prací prášok:
- Kombinácia lepidlo a Pervoll nám nefungovala. Ani posolená, ani so sódou. Masa stále zostávala tekutá.
- Kombinácia lepidlo s pracím práškom zaliatym horúcou vodou mala svoje výsledky – zničili sme kýblik lepidla 🙂 Na prvý šup sme totiž dali príliš veľa prášku a lepidlo zhustlo v bielu guľu.
- Skúšali sme aj našľahanú zubnú pastu s lepom v mikrovlnke – ani to nevyšlo ako v youtube videu.
Masu pri výrobe slizu vždy treba spracovať aj rukami. Môžu pomôcť gumené rukavice, to je pravda. Deti sa s nimi budú cítit ako “naozajstní! laboranti. Nepáčilo sa mi však, že sliz sa vyrába z lepidla, samotné lepidlo smrdí, takže aj výsledný sliz smrdí. Tak isto prací prášok je dosť silná chemikália. Zaujímalo ma, ako to vlastne funguje. Prečo Perwoll nefunguje? Prečo musí byť na sliz PVA lepidlo? Čo je to PVA, čo je to Borax? Je pre ľudí nebezpečný?… Ak majú deti záujem, môžete im vysvetliť chemickú podstatu vzniku slizu – tu je článok na Edupage.
Keď nefunguje domácky recept, vyskúšajme aktivátor
Neúspechy našu dcéru neodradili. Experimentuje rada a “Cesta je cieľ” v tomto prípade platí stopercentne. Samotné patlanie, miesenie, miešanie je zábavné. Mne ako hlavnému nákupcovi bolo ľúto všetkých vyhodených surovín, bez krásneho slizu na konci. Dala som tomu poslednú šancu – našla som totiž v eshope Premiosport.sk netoxické slime lepidlo Astra a k nemu tak isto v popise od výrobcu proklamovaný netoxický aktivátor. Odkazy, kde kúpiť lepidlo a aktivátor ASTRA na výrobu slizu nájdete tu»
Podľa návodu aktivátor je treba do lepidla pridávať po kvapkách. Fľaša má pod uzáverom kvapkátko. Na našu výrobu sme minuli jednu 500 ml fľašu lepidla a asi šestinku z 500 ml fľaše aktivátora. Teda podľa zakúpeného množstva lepidla, stačila by určite oveľa menšia fľaška aktivátora.
Zároveň s lepidlom som objednala trblietky, lebo trblietkový sliz je obzvlášť cenený 🙂
Trblietky sme doma nejaké mali, na výrobu mydielok, z eshopu Mydlový svet. Tam nakupujem aj tekuté farby a vonné olejčeky do mydielok. A práve tieto farby a vône vám odporúčam aj pre slizovanie. Sú to nezávadné kozmetické farbivá a vône. Na rozdiel od iných farieb používaných na slizy, tieto je možné zmyť z rúk (no dobre tak na 95%, modrá je vždycky prevít a fľaky na rukách po nej trošku zostanú). Tekuté farby z Mydlového sveta obsahujú aj kvapkadlá, takže dávkovanie farby je jednoduché.
Musím pochváliť výrobcu trblietok Astra, pretože balenia majú pod vrchnáčikom čosi ako sitká, takže sa nestane, že by ste nechtiac vysypali priveľa trblietok. To sa nám pri výrobe mydiel, keď sme mali trblietky iba v šróbovacích fľaštičkách stávalo.
Dokonca aj pri výrobe prvého slizu – automaticky som odmontovala vrchnáčik a usypala nechtiac do slizu pol fľašky. To veru z lepu nepozbierate späť! Vznikol z toho takmer pyritovo tuhý kameň 🙂 Po cca hodine sa už dal aj lámať, nebol veľmi pružný.
Postup výroby slizu z lepidla Astra a aktivátora Astra odporúčaný výrobcom
Na dno misky nalejte trochu slizového lepidla SLIME PVA. Za stáleho miešania pridávajte aktivátor po kvapkách, pokým nie ste s hustotou a lepivosťou hotového slizu spokojní. Vznikne číry sliz, ktorý môžete dofarbiť farbami alebo trblietkami podľa vlastnej fantázie. Odkazy, kde kúpiť lepidlo a aktivátor ASTRA na výrobu slizu nájdete tu»
Pokus č.1 Beruškový sliz
Dobrá rada: Majte po ruke nachystané papierové kuchynské utierky, je to rýchly pomocník pre upatlané ruky 🙂
Do lepidla sme zamiešali jahodovú vôňu a červenú tekutú farbu na mydielka, trblietky. Aktivítor sme pridali po kvapkách. Premiešali, znovu pridali pár kvapiek aktivátor, premiešali a znovu pridali pár kvapiek aktivátora, až kým nevznikol krásny beruškový sliz:
Ibaže tento sliz nebol až tak pružný ako sme čakali. Pri naťahovaní sa skôr trhal ako pružil. Dali sme aktivátora príliš veľa? Bol trochu lepivý, spomenula som si na jedno video, kde pre lepkavé slizy použili sódu bicarbónu – zamiešali sme ju vo vode a po kvapkách pridali k slizu, stal sa krásny hladký, nelepivý.
Pokus č. 2 Ľadovo-kráľovský sliz
Postup rovnaký – lepidlo + farba, vôňa, trblietky. Po kvapkách pridať aktivátor.
Panečku ten lepí! Pridať ešte trošku aktivátor a aj sódu bicarbónu s vodou. Znovu vznikol tuhší sliz, tak ako beruškový. Tak podľa návodu z videí G. skúsila pridať penu na holenie. Ale nevznikol veru o veľa lepší fluffy slizík, stále bola jeho konzistencia tuhšia.
Červený aj modrý sliz vydržali dva dni v pružnejšej konzistencii a potom sa začali pri pokuse o natiahnutie lámať ako prvý nepodarok – zlatý sliz.
Pokus č. 3 Fluffy slime – penový sliz
Vraví sa, že do tretice všetko dobre a toto je recept, ktorý sa nám najviac osvedčil, lebo vznikol krásny pružný, penový sliz, vydržal v pružnej podobe už týždeň. Naviac pridaná pena na holenie ho urobila nádherne voňavým, nepridali sme už žiadnu dodatočnú vôňu.
- Do misky dáme 1 diel lepidla Astra, 1 diel vody – rozmiešame.
- Pridáme 1 diel peny na holenie – rozmiešame.
- Pridáme trblietky, farbu – rozmiešame.
- Pridáme po kvapkách aktivátor, premiešame, keď má sliz požadovanú konzistenciu, aktivátor už nepridávame.
- Sliz zostane trošku lepkavý, namočíme si ruky vo vode s rozpustenou sódou bicarbónou a natrieme ňou sliz – zopakujeme toľko krát, kým nezostane nelepkavý.
My sme sliz dofarbili aj dodatočne, dá sa to. Ale osvedčilo sa nám pridať farbu už na začiatku, lepšie sa spojí s lepidlom a nezostáva toľko na rukách, ako keď sa pridáva do hotového slizu.
Tento sliz vyhral konzistenciou: mäkučký, pružný, voňavý vďaka pene na holenie. Veľkou výhodou je, že vďaka zriedeniu lepidla s vodou a pridaniu peny je ho veľa.
Odvtedy sa u nás slizuje až do minutia lepidla…
Viete, že každý sliz je prdiaci? Je to len úzkym pohárikom do ktorého ho treba, pufkajúci, napchať… 🙂
Naozaj tá konzistencia pripomína riedke kupované slizy a vydrží dlhšie ako týždeň.
Tak čo, presvedčili sme vás na slizovanie? Dokonca náš tatuško, ktorému sa kupované slizy zdajú príliš chemické a smradľavé, tento žltučký kuriatkový chvíľu mačkal, voňal, páčil sa mu 🙂
Odkazy, kde kúpiť lepidlo a aktivátor ASTRA na výrobu slizu nájdete tu»