Ktorá fľaša na vodu pre deti do školy sa nám osvedčila?

Čo vaše deti najradšej pijú? Čo im zabalíte na desiatu do školy? Najčastejšia odpoveď je asi čistá voda z vodovou. Hlavne v lete, v horúcich dňoch na vodu nezabúdajte.

fľaša na vodu, fľaša equa, sklenená fľaša equa, fľaša na vodu pre deti

Máme už tretiačku a tak sme už poskúšali veľa druhov fľaší:

 • zdravé fľaše so zasúvacím sosáčikom
 • kupované minerálkové politrovky so šrobovacím vrchnáčikom alebo sosáčikom, či zasúvacím sosáčikom
 • plastové desiatové fľaše so slamkou
 • Equa fľaše
 • športové fľaše na vodu, zo športového obchodu

Najdôležitejšie je, aby obsah fľaše nevytiekol do tašky. Z tohoto pohľadu najvýhodnejšie sa javia fľaše, kde dieťa nemusí zašróbovať vrchnáčik.Lenže naša roztržitá baba sem tam neporiadne zatlačila sosáčik a bolo. Alebo ak mala fľašu so sosáčikom typu ako je na vode Rajec, tak som sa zase bála, že keď tresne na zem tašku v družine ako mala vo zvyku, že mäkká fľaša pod tlakom povolí a vystrelí jej vodu dovnútra tašky. Ráno odchádzala s vodou v bočnom vrecku školskej tašky, pri balení tašky po vyučovaní však nahádzala veci nesystematicky dokopy. V zime nosievala vodu vo vnútri tašky, lebo inak sa jej cestou veľmi vychladila.

Neviem, možno som niečo robila nesprávne, no mne prišlo umývanie rôznych sosáčikových fľaší nepraktické: Ak som ich každý boží deň pri umývaní nerozobrala – zvlášť sosáčik a zvlášť vrchnáková časť, stávalo sa mi, že vrchnák začal v okolí sosáčika zo spodnej strany plesnieť. Nik by predsa nechcel, aby jeho dieťa prišlo do styku s plesňami. Tak isto v rôznych plastových fľašiach, hoci boli označené ako BPA free som vždy cítila akúsi pachuť, nie čistú pramenistú vodu. Nedajbože niekedy spraviť do školy malinovku alebo osladený čaj. Napriek starostlivému oplachovaniu a preplachovaniu, ak som sosáčik nerozobrala, tak začal plesnieť.

Fľašu so silikónovou slamkou – znovu neviem, či sme nemali šťastie, alebo s ňou dcéra nesprávne manipulovala, asi po týždni sa začala slamka zasekávať pod vrchnáčik a dcéra si ju v škole nedokázala sama otvoriť. Našťastie ich pani učiteľka bola pripravená – mala plastové poháriky a kto si doma zabudol fľašu, mohol sa napiť z pohárikov…

Equa Dandelion 600ml

fľaša na vodu, fľaša equa, sklenená fľaša equa, fľaša na vodu pre deti fľaša na vodu, fľaša equa, sklenená fľaša equa, fľaša na vodu pre deti

Naj pre školáka sa mi javí fľaša Equa:

 • má šrobovací vrchnáčik a na pitie má sosáčik – oba sú väčších rozmerov a dobre sa umývajú
 • je na studené aj teplé nápoje
 • je pomerne odolná voči pádom, nešetrnému zaobchádzaniu (keď dieťa odhodí ťažkú aktovku…)
 • u výrobcu sa dočítate, že je zo špeciálneho materiálu…, je pomerne ľahká
 • jej objem je 600 ml:
  • ak má naša G. ťažkú tašku kvôli učebniciam, dávam len polku fľaše, potom si v škole dopustí
  • v horúce letné dni dávam plnú fľašu, ale deti sú naučené samy si vodu v škole dopustiť, ak sú smädné a všetko už vypili

Jediná nepraktická vec na fľaši je jej uško – vždy pri napĺňaní fľaše ju zvyknem vypláchnuť a často to uško zamokrím. To uško nie je možné dať dolu, nie je skladacie. Pokiaľ fľašu dávam do bočného vrecka školskej tašky, poviem si v duchu – ok, nevadí. Ono do školy to uško ani nebolo treba, dieťa ho nevyužije.

fľaša na vodu, fľaša equa, sklenená fľaša equa, fľaša na vodu pre deti

Ak vaše dieťa fľašu nezabudne nevedno kde (krúžok, družina, školský dvor, šatna pri telocvični…), tak vám poslúži naozaj verne a dlho.

Detské fľaše na vodu Equa – 400ml alebo 600 ml v Martinuse:

Equa Mismatch 750ml

Značku fliaš na vodu Equa sme si obľúbili aj na výlety – séria Mismatch je sklenené fľaša a k nej obaly rôzneho druhu.

Áno, šmrncovné, dizajnové 🙂

Sklo ma teší, mam ešte sterilnejšie istejší pocit, že fľaša nemôže splesnieť. Vrchnák je zvnútra plastový, z vonkajšej strany kovový, dizajnovo pekný 🙂 Obal k fľaši je praktický z viacero dôvodov:

 • udrží chvíľu teplotu nápoja
 • ochráni fľašu pred rozbitím pri páde (mám dni, keď mi všetko padá z rúk)
 • uško je praktické na prechádzke – nemusíte mať so sebou tašku alebo ruksak, stačí fľaša
 • a uško sa ani pri umývaní nezamokrí, ako v prípade predošlého modelu, keďže je len na obale a nie na fľaši 🙂

Do školy by bola zrejme trochu ťažká, keďže jej objem je väčší a materiálom je sklo. Na výlety je to však suprová fľaša.

Fľaše na vodu Equa  Mismatch s dizajnovým obalom v Martinuse: