Čo vaše deti najradšej pijú? Čo im zabalíte na desiatu do školy? Najčastejšia odpoveď je asi čistá voda z vodovou. Hlavne v lete, v horúcich dňoch na vodu nezabúdajte.
Máme už tretiačku a tak sme už poskúšali veľa druhov fľaší:
- zdravé fľaše so zasúvacím sosáčikom
- kupované minerálkové politrovky so šrobovacím vrchnáčikom alebo sosáčikom, či zasúvacím sosáčikom
- plastové desiatové fľaše so slamkou
- Equa fľaše
- športové fľaše na vodu, zo športového obchodu
Najdôležitejšie je, aby obsah fľaše nevytiekol do tašky. Z tohoto pohľadu najvýhodnejšie sa javia fľaše, kde dieťa nemusí zašróbovať vrchnáčik.Lenže naša roztržitá baba sem tam neporiadne zatlačila sosáčik a bolo. Alebo ak mala fľašu so sosáčikom typu ako je na vode Rajec, tak som sa zase bála, že keď tresne na zem tašku v družine ako mala vo zvyku, že mäkká fľaša pod tlakom povolí a vystrelí jej vodu dovnútra tašky. Ráno odchádzala s vodou v bočnom vrecku školskej tašky, pri balení tašky po vyučovaní však nahádzala veci nesystematicky dokopy. V zime nosievala vodu vo vnútri tašky, lebo inak sa jej cestou veľmi vychladila.
Neviem, možno som niečo robila nesprávne, no mne prišlo umývanie rôznych sosáčikových fľaší nepraktické: Ak som ich každý boží deň pri umývaní nerozobrala – zvlášť sosáčik a zvlášť vrchnáková časť, stávalo sa mi, že vrchnák začal v okolí sosáčika zo spodnej strany plesnieť. Nik by predsa nechcel, aby jeho dieťa prišlo do styku s plesňami. Tak isto v rôznych plastových fľašiach, hoci boli označené ako BPA free som vždy cítila akúsi pachuť, nie čistú pramenistú vodu. Nedajbože niekedy spraviť do školy malinovku alebo osladený čaj. Napriek starostlivému oplachovaniu a preplachovaniu, ak som sosáčik nerozobrala, tak začal plesnieť.
Fľašu so silikónovou slamkou – znovu neviem, či sme nemali šťastie, alebo s ňou dcéra nesprávne manipulovala, asi po týždni sa začala slamka zasekávať pod vrchnáčik a dcéra si ju v škole nedokázala sama otvoriť. Našťastie ich pani učiteľka bola pripravená – mala plastové poháriky a kto si doma zabudol fľašu, mohol sa napiť z pohárikov…
Equa Dandelion 600ml
Naj pre školáka sa mi javí fľaša Equa:
- má šrobovací vrchnáčik a na pitie má sosáčik – oba sú väčších rozmerov a dobre sa umývajú
- je na studené aj teplé nápoje
- je pomerne odolná voči pádom, nešetrnému zaobchádzaniu (keď dieťa odhodí ťažkú aktovku…)
- u výrobcu sa dočítate, že je zo špeciálneho materiálu…, je pomerne ľahká
- jej objem je 600 ml:
- ak má naša G. ťažkú tašku kvôli učebniciam, dávam len polku fľaše, potom si v škole dopustí
- v horúce letné dni dávam plnú fľašu, ale deti sú naučené samy si vodu v škole dopustiť, ak sú smädné a všetko už vypili
Jediná nepraktická vec na fľaši je jej uško – vždy pri napĺňaní fľaše ju zvyknem vypláchnuť a často to uško zamokrím. To uško nie je možné dať dolu, nie je skladacie. Pokiaľ fľašu dávam do bočného vrecka školskej tašky, poviem si v duchu – ok, nevadí. Ono do školy to uško ani nebolo treba, dieťa ho nevyužije.
Ak vaše dieťa fľašu nezabudne nevedno kde (krúžok, družina, školský dvor, šatna pri telocvični…), tak vám poslúži naozaj verne a dlho.
Detské fľaše na vodu Equa – 400ml alebo 600 ml v Martinuse:
Equa Mismatch 750ml
Značku fliaš na vodu Equa sme si obľúbili aj na výlety – séria Mismatch je sklenené fľaša a k nej obaly rôzneho druhu.
Áno, šmrncovné, dizajnové 🙂
Sklo ma teší, mam ešte sterilnejšie istejší pocit, že fľaša nemôže splesnieť. Vrchnák je zvnútra plastový, z vonkajšej strany kovový, dizajnovo pekný 🙂 Obal k fľaši je praktický z viacero dôvodov:
- udrží chvíľu teplotu nápoja
- ochráni fľašu pred rozbitím pri páde (mám dni, keď mi všetko padá z rúk)
- uško je praktické na prechádzke – nemusíte mať so sebou tašku alebo ruksak, stačí fľaša
- a uško sa ani pri umývaní nezamokrí, ako v prípade predošlého modelu, keďže je len na obale a nie na fľaši 🙂
Do školy by bola zrejme trochu ťažká, keďže jej objem je väčší a materiálom je sklo. Na výlety je to však suprová fľaša.