Ak milujete prírodu, Devínska Nová Ves je krásne miesto na bývanie. S deťmi sa dá absolvovať množstvo výletov na Devínsku Kobyu, Sandberg, k Morave. Nezáleží na tom, aké je ročné obdobie, v prírode sa stále dá nájsť niečo zaujímavé – na jar kvitnúce hlaváčiky, modročierne chrobáky májky, farebné vtáčiky včeláriky, modlivky, na záplavových lúkach bociany… V okolí Moravy sú tiež rôzne zákutia s jazierkami dostupné bicyklom, ak máte čln alebo paddleboard, tak aj po vode. Morava ústi pod Devínom do Dunaja, čo je ďalší nedozerný rad možností na skúmanie. Požičala som si foto najväčšieho výletníka z našej rodiny, nášho ocka, ktorý má les prechodený hore dolu najrôznejšími chodníčkami a Moravu a Dunaj splavenú a preskúmanú v rôznych ramenách.
Nieto divu, že v Devínskej Novej Vsi máme prírodovedný krúžok Sovule pre deti od 6 do 14 rokov, ktorý sa celý odohráva v prírode. Sovule nájdete na webe tu alebo na ich Facebooku Sovule tu. Ak ste Bratislavčania a na krúžky je to pre vás trošku od ruky, zvyknú organizovať aj denné tábory. Skúmajú s deťmi v okolitej prírode doslova všetko, pre deti zaujímavým bádateľským spôsobom. Od výroby kŕmidiel cez fotopasce po dotyk so živou prírodou, nasávanie vedomostí pri hre. Tak nejako si predstavujem ideálnu hodinu prírodovedy! Sledujem Sovule na Facebooku a tíško zúčastneným deťom závidím 🙂
Keď som zbadala knižky Petra Wohllebena, spojila sa mi v predstavách okamžite naša devínskonovoveská príroda a práca Sovúl. To je ono, to je presne ono! Námety na výlety a bádania s malými deťmi! Nielen do lesa, ale aj v blízkom okolí, všade sa dá nájsť niečo zaujímavé na preskúmanie.
Ideálna predstava: Deti navnadíte knihou, ktorá kapitola ich najviac zaujala? V každej kapitole sú aj námety na aktivity – máte doma všetko potrebné? Vzbuďte v deťoch túžbu. Zhromaždujte celý týždeň pomôcky na výpravu. Cez víkend poďho do lesa – overiť a hľadať naživo to, čo našli v knihe! Kniha Petra Wohllebena “Vieš, kde bývajú zvieratká?” vyšla vo vydavateľstve Tatran tento rok.
Nakuknite do obsahu – aj v blízkom okolí sa nájdu zaujímavosti – v mláke, v kadi s dažďovou vodou, na trávniku, v záhrade, len treba byť všímavý:
Viete prečo je dobré začínať otázkou a počkať si na odpoveď dieťaťa? Pretože zistíte, čo všetko dieťa už vie a čo ešte nevie. Otázkami začínate vzbudzovať jeho záujem, poteší sa, ak vám niečo vie vysvetliť, zdieľať svoje vedomosti. Ak príde otázka, na ktorú nevie odpoveď je už navnadenejšie, zvedavšie počúvať. Takto by sa mohli začínať aj vyučovacie hodiny v škole – jemne namotivovať deti, aby boli na výklad zvedavé, zobudiť ich zo školského spánku a letargie 🙂 Česť pánom učiteľom, ktorí to s deťmi vedia a ktorí sa nepozerajú na prírodu len cez nudné poučky, ale vedú deti k experimentovaniu a vnímavému pozeraniu okolo seba.
Preto sa mi knižky Petra Wohllebena páčia – lebo kladú veľa otázok. Cibria detské rozmýšľanie, chuť hľadať, chuť skúmať. Deti odpovedajú na kvízy, otázky, v niektorých článkoch sú priamo námety na aktivity “Vyskúšajte to!”:
Knižky sú plné autentických obrázkov z prírody. Ako spočítať vek stromu? Ako nájsť stromové dvojice? Ako sa klope na mravenisko? Existuje hubový internet? Skúste napodobniť volanie srncov v ruji… doplňte si zbierku kníh od Petra Wohllebena o ďalšiu: Kniha Petra Wohllebena “Počuješ stromy rozprávať?” vyšla vo vydavateľstve Tatran v roku 2017.
Nakuknite do obsahu, čo všetko vás v knihe čaká: Zodpovedzte vašim deťom zvedavé otázky. Od základov o tom, ako sa počíta vek stromu, po hĺbavejšie skúmanie ako stromy vedia, že prichádza jar, alebo treba na jeseň zhadzovať lístie.
V každej kapitole je trošku teórie, ale veľmi zaujímavo podanej – formou otázky a odpovede. Štruktúra oboch knižiek je rovnaká, aj tu deti odpovedajú na kvízy, otázky, v niektorých článkoch sú priamo námety na aktivity “Vyskúšajte to!”:
Ak vás knižky zaujali, nájdete ich tu:
Peter Wohlleben je veľmi čtivý autor knižných pokladov o prírode. Určite odporúčam jeho diela do knižnej zbierky milovníkov prírody – či veľkých, či malých. Ja som rozmýšľala, že k týmto dvom knihám zaobstarám pre nášho leso-bežného a vodo-splavného ocka Tajný život stromov a Duševný život zvierat. Zachovávanie nedotknutej prírody, zabraňovanie jej upadaniu v dôsledku klimatických zmien a evolúcia sú jeho obľúbené témy na premýšľanie a rozhovor.
Naučte deti spolu s vami milovať a navštevovať prírodu, bude im na nej viac záležať, keď ju spoznajú priam mikroskopicky.
Obe knižky som dostala z vydavateľstva Tatran na recenziu, vybrala som si z ich ponuky, mysliac na tie naše v úvode spomínané devínskonovoveské Sovule.