Pokémon karty – ktoré kúpiť, keď vaše dieťa prepadne “pokémon mánii”?

Zbieranie či hra? Zábavka či drahý koníček?

Aj vaše deti prišli zo školy, že všetci hrajú Pokémon karty a teda chcú aj oni?  Sú Pokémon karty len na zbieranie a výmeny, alebo je to aj kartová hra? Ako sa v tom zorientovať, čo potrebujú chalani, ak sa chcú pokémonov aj hrávať so svojimi spolužiakmi? Vyjde vás to draho, bude potrebné neustále dokupovať nové karty?

pokémon, pokémon karty, pokémon hracie sady, pokémon sada, pokémon plyšák, pokémon figúrky, pokémon krabička, pokémon podložka, pokémon album, pokémon obaly na karty

Pokémon karty sú doplnkom k počítačovým a konzolovým hrám. Autorom Pokémonov je japosnký dizajnér Satoši Tadžiri, ktorý ako malý chlapec veľmi rád pozoroval chrobáky a aj ich zbieral. Kamaráti ho volali Dr. Bug. Námet na počítačovú hru s rôznymi háveďkami ponúkol firme Nintendo a tak vznikli prvé hry Pokemon Monster Red a Pokemon Monster Green.

Pokémon karty bývajú pravidelne vydávané v nových sériách a práve preto sú pre mnohých chlapcov (ale aj dievčatá) zberateľskou mániou. No rovnako dobre karty možno využiť aj na kartovú hru dvoch hráčov, v ktorej, zjednodušene povedané, súťaží proti sebe 6 a 6 Pokémonov. Každý Pokémon má inú silu, iné štádium vývoja a môže mať aj rôzne schopnosti. A práve to robí hru zaujímavou a každý krát inou. Nakombinovať a vytrénovať Pokémonov tak, aby ste pripravili súperových Pokémonov  o ich energiu a získali tak odmeny...

 

Zbieranie pokémon kariet

Mnoho detí kartičky len zbiera. Fascinujú ich rôzne potvorky na nich. Ak ich chcete potešiť - zorientujte sa v tom, čo sa im páči, podľa čoho si zbierku budujú - napríklad podľa farby, alebo podľa druhu Pokémona, podľa vzácnosti. Nepotrebujú drahé herné sady, nepotrebujú ani najdrahšie karty najsilnejších Pokémonov. Aj keď určite majú aj svoju zberateľskú hodnotu.

Zberačov najviac potešíte booster balíkmi kariet, albumami, možno plyšákmi či inými postavičkami Pokémonov:

 • Booster balíky vychádzajú pravidelne nové série, teda si môžu neustále dopĺňať zbierku o nových Pokémonov.
 • Album na Pokémon karty slúži na uloženie kartičiek, môžu si ich tu ukladať podľa svojich vlastných pravidiel, podobne ako kedysi zberateľom slúžil album na známky.
 • Plyšový Pokémon - trafíte obľúbeného Pokémona vašich detí? Spýtajte sa ich a vyberajte podľa toho!
 • Herné figúrky - sú vhodné aj pre zberateľov, znova sa snažte vopred zistiť, ktorý Pokémon je u vašich detí najviac v obľube a vyberajte podľa toho.

Čo obsahuje booster balíček pokémon kariet?

Každá edícia býva predávaná prostredníctvom booster balíkov kariet. Každý z nich obsahuje 10 náhodne zvolených kariet z danej edície. Môžu sa o ne rozšíriť zbierky alebo herné balíky. Dávajte pri výbere pozor, ktorú sériu kupujete - ak váš malý zberateľ túži po konkrétnej sérii, môžete ho potešiť Pokémon booster boxom, ktorý obsahuje booster balíky z jednej série. Série sú odlíšené názvami  a zväčša aj farbouo obalu, obrázkami na obale booster balíka.

Každý booster balík obsahuje spravidla 12 kariet, niektoré môžu byť s metalickým povrchom.  1 karta je kód pre online hru - môže byť čiernej alebo bielej farby, čierna je cennejšia.

Avšak môžete si vybrať aj iné balenia - s konkrétnymi kartami alebo s mincou. Záleží na vašom zberateľovi alebo hráčovi, po ktorých kartách túži - je mu to jedno a má rád rozbaľovanie a náhodu? Môže z viacero balíkov získať rovnaké kartičky, ktoré si s kamarátmi môže vymieňať. Chýba mu do zbierky konkrétna vytúžená karta ? Spoločne ju medzi ponúkanými boostermi pohľadajte!

Plyšový Pokémon a figúrky

Hádajte, kto u nás doma striehol, či sa mu niečo ujde z balíčka od Veselého draka! Chlpatý Pokémon, ktorý sa mi vlúdil medzi fotky. Akoby vycítil, že prišiel kvalitný plyšák a čakal, čo bude 🙂

Plyšáky a figúrky potešia menšie deti rovnako ako kartičky, ktoré zbierajú. Ak majú obľúbeného Pokémona, v ponuke Veselého draka sú aj zberateľské POP figúrky Pokémonov alebo skladačky na princípe lega.

Čo potrebujete na hru s Pokémon kartami?

Pri hre sa využíva 60 kartový balíček, ktorý obsahuje pokémonov, energie a trénerské karty. Ďalej kocky alebo žetóny na poznačenie zranení - ak váš pokémon bol napadnutý a stratil energiu, poznačíte to žetónami, alebo počtom kociek na kocke (v desiatkach, 3 bodky = 30 atď...).

Ďalej môžete pri hre využiť žetóny:

 • Žetón GX
 • Popálenie (červený žetón)
 • Poison (zelený žetón)

A už len praktické doplnky na uchovávanie a prenášanie hry, ktoré nie sú nevyhnutné:

 • Obaly na jednotlivé karty - bývajú rôznych farieb - jednak chránia kartu pred opotrebovaním a potom pomáhajú rozlíšiť kartičky od súperových, aby si na konci hry ponechal každý svoje karty a nepomiešali si ich.
 • Podložka na hru - napomáha rozloženiu kariet pri hre, ale nie je nevyhnutná, ak hru ovládate, karty viete rozložiť aj bez nej.
 • Krabička/album/plechová krabička a podobne - aby ste karty mohli ľahko prenášať a nič nepostrácali.

Ak kupujete Pokémon sadu na hranie, vyberte medzi hotovými balíčkami pre jedného alebo dvoch hráčov. Obsahujú všetko potrebné pre hru, ďalšími booster balíčkami si môže svoju sadu kariet postupne hráč vylepšovať. V angličtine majú názov PCD (Pre-constructed deck) či Theme Deck.

Proti sebe môžu hrať "karty" z rôznych sérií, takže ak kúpite balík pre jedného hráča, vaše dieťa sa môže zahrať s kamarátmi. Ak si chcete u svojho dieťaťa spraviť očko, kúpte balík pre dvoch a občas sa hrajte aj vy - naučte sa využiť túto chvíľku nielen na hru, ale aj také prepotrebné trávenie času s dieťaťom, rozprávať pri hre sa môžete o čomkoľvek. Keď hre porozumiete, oveľa lepšie budete vedieť, čo je potrebné a čo nepotrebné dokúpiť.

Hotové balíčky na hranie - PCD balíky Pokémon kariet

Naučte sa základné pravidlá hry. Keď hre porozumiete, oveľa lepšie budete vedieť, čo je potrebné a čo nepotrebné dokúpiť. Prípadne sa zahrať s deťmi, čím im urobíte najväčšiu radosť.

Aké karty Pokémonov sú v balíku?

Rozoznávame 3 základne druhy kariet:

 • Pokémoni - slabší a silnejší (v starších verziách najsilnejší Pokémoni boli označovaný ako GX, v novších verziách sú označený V).
 • Energie - rôzne druhy.
 • Trénerské karty - trénerské postavičky z animovaného seriálu alebo rôzne miesta - napr. štadión, rôzne " items" a "tools" - čarovné predmety a nástroje. Význam karty je vždy na nej napísaný.

Čo je zobrazené na kartePokémona?

pokémon, pokémon album, pokémon figúrky, pokémon hracie sady, pokémon karty, pokémon krabička, pokémon obaly na karty, pokémon plyšák, pokémon podložka, pokémon sada

Vrchný riadok na karte Pokémona:

 • Označenie "Basic" alebo štádium evolúcie pokémona.
 • Meno Pokémona
 • HP – Hit Points – životy Pokémona
 • Ikonka označujúca typ Pokémona

Stredná časť na karte, pod obrázkom Pokémona:

 • Typ útoku– podľa energií
 • Názov útoku
 • Sila útoku
 • Popis kúzla
 • Weakness – slabosť na útok (čo/kto môže znížiť viacnásobne straty pri útoku)
 • Resistance – odolnosť voči útoku
 • Retreat – stiahnutie pokemona z boja - ak ho chcem skryt, musim za to aplatot

Vácnosť karty určuje symbol v spodnom riadku:

 • Kolečko - common - bežná karta
 • Kosoštvorec - uncommon - vzácna karta, s menším výskytom
 • Hviezdička - veľmi vzácna karta

Práve preto deti veľmi radi rozbaľujú booster balíčky, a hľadajú aké karty sa v nich nachádzajú (ak je v ňom kartička s čiernym kódom, mali by byť v balíku aj vzácnejšie karty), tešia sa vzácnym kartám, ktoré nájdu. Ak sú zamerané práve na ne a potrebujú ich doplniť do svojej zbierky, lebo chcú mať silných Pokémonov do hry - zamerajte sa na balíky vzácnych V-čkových kariet.

Základné princípy hry

Cieľom hry je poraziť súperových Pokémonov s využitím svojich Pokémonov. Každý Pokémon má inú silu, iné kúzlo a je to teda hra o neprebernom množstve kombinácií, v pravej chvíli použiť svojho Pokémona, ak je príliš zranený, tak ho z boja stiahnuť a podobne.

Hru si môžete rozložiť na Pokémon podložku, nie je povinnou súčasťou, nie je to hrací plán. Ale ochraňuje karty, ľahšie sa s nimi manipuluje.

Karty pri hre sú špeciálne rozložené:

 • miesto pre aktívneho Pokémona - toho, s ktorým práve bojujeje/proti ktorému náš súper bojuje
 • lavička pre zvyšných Pokémonov - miesto pre 5 Pokémonov, ktorí môžu pokračovať v hre
 • 6 kariet odmien - vždy keď porazím súperovho Pokémona, beriem si odmenu, prvý kto si pozbiera všetky odmeny vyhráva
 • odpadlisko - sem si zbiera hráč svojich porazených Pokémonov a všetkých použitých trénerov a podobne
 • miesto na hráčovu kôpku kariet, hru začína so 7 kartami na ruke, v každom kole vykladá Basic Pokémonov a používa ďalšie karty z ruky - energie alebo trénerov, ktoré mu pomáhajú útočiť na protivníka. v každom ďalšom kole si potiahne karty zo svojej kôpky

Ak hráč zaútočí na súperovho pokémona, ten škody poznačí pomocou žetónov alebo hracích kociek položených na kartu aktívneho pokémona.

Poškodeného Pokémona možno stiahnuť z hry, vystriedať Pokémonom v plnom zdraví, no musia vám to umožniť značky na kartách naznačujúce, čo musíte za stiahnutie z hry poskytnúť a karty, čo máte na ruke musia obsahovať potrebnú energiu a pod. Viac náučných videí o hre s Pokémon kartami nájdete napríklad na youtube kanále obchodu Veselý drak, ktorý nám karty poskytol.

 

Na recenziu sme otvorili balíček Pokémon Go V Battle Deck Bundle Mewtwo vs Melmetal:

 • Obsahuje sady pre dvoch hráčov - 2 x 60 kartový balíček.
 • 2 boostery Pokémon Go.
 • 2 veľké hádzacie mince, každá s emblémom daného Pokémona (Mewtwo V a Melmetal V).
 • Žetóny poškodenia na počítanie zranení v špeciálnom lesklom prevedení - metalická žltá a červená.
 • Herný plán, ktorý pomôže začiatočníkom.
 • Jednoduchý návod v angličtine
 • 11 kariet na vylepšenie každého balíčka (5 z nich je foilových).
 • Silné Včkové karty Pokémonov Mewtwo V a Melmetal V.

Veselý drak - obchod s kratami a doskovými hrami

Veselý drak, eshop s doskovými hrami, Pokémon kartami a inými hráčskymi a zberateľskými kartamiObchod Veselý drak s Pokémon kartami, Magic kartami a inými zberateľskými a hráčskymi kartami ako aj doskovými hrami je na trhu už od roku 2009.  Stojí za ním rovnaká skupina nadšencov ako za projektom/webom cmus.cz, webom zameraným predovšetkým na Magic zberateľské a hráčske karty, kde nájdete nielen eshop, ale  aj rôzne články a diskusné fórum, ktorý existuje už od roku 1999. Mnohoročná tradícia znamená dokonalý prehľad v danej oblasti!

Na youtube kanáli Veselého draka nájdete mnoho návodov a vysvetliviek o Pokémonoch - ako vyberať balíky, čo obsahujú rôzne typy balíkov a podobne. Novinky hľadajte na ďalších  sociálnych sieťach: Facebook Veselého draka, Instagaram Veselého draka.