Aké sú vaše osobné hodnoty, čo je pre vás najdôležitejšie? Čo je pre vás ako rodiča najdôležitejšie pri výchove vašich detí? Záleží vám na dobrých známkach alebo na vedomostiach? Ako motivujete vaše deti? Dostávajú odmeny alebo tresty, ak áno, aké? Viete, čo je to vonkajšia motivácia a vnútorná motivácia? Ako podporiť vnútornú motiváciu detí? Aké hry sa s deťmi hrávate, koľko sa hrajú voľne, koľko hier zo dňa im organizujete? Necháte voľný priebeh ich fantázii, alebo im pri všetkom diktujete postup?
Nie, nečakám konkrétne odpovede. Skôr vás otázky mali navnadiť k zamysleniu. Mám rada videá z prednášok motivačných speakrov, raz som sa zapozerala do prednášky Jana Mühlefeita o odomykaní detského potenciálu. Čo to je, ako ho odomykať, čo tým myslí? Video odporúčam všetkým rodičom, ktorí vypozorovali nezáujem detí o školu. Ktorí vypozorovali, ako dieťa postupne prišlo o tvorivosť, iskru. Hoci bolo vždy zvedavé, tvorivé a príčinlivé, milovalo rôzne aktivity, zrazu prišiel nezáujem, úlohy fláka a nič navyše sa nechce učiť, nič nechce robiť, pri ničom dlhšie nevydrží…
Vo videu hovorí Jan Mühlefeit o motivácií deti, o rôznych typoch učiteľov, o tom, ako hľadať, čo je silná stránka a najväčší talent dieťaťa, ako ho rodič môžeme podporiť.
Ak ste si pozreli video, možno zistíte by ste veľmi chceli pomôcť znovu prebudiť záujem a nadšenie vášho dieťaťa. Rešpektovať jeho prirodzené danosti. Nevysnívať mu kariéru lekára alebo právnika, ak k tomu nemá ani trošku vzťah. Pomôcť mu zistiť jeho silné stránky a z nich vyvodiť ciele, kadiaľ sa chce a môže v živote vybrať. Pochopiť aké má možnosti na dosiahnutie týchto cieľov, podporiť ho v budovaní pevnej vôle na ceste za svojim cieľom… Skrátka byť typom rodiča – kouča.
Jan Mühlefeit, Kateřina Novotná: Odemykání dětského potenciálu
Navnadená videami Jana Mühlefeita, chcela som sa dozvedieť viac, zakúpila som si knihu…
Knižka trošku podrobnejšie dopĺňa prednášku: Ako a akým spôsobom sa zapamätávajú vedomosti? Vysvetlenie je hĺbkové, na úrovni mozgu, vzniku synapsií. Dôležitou súčasťou vývoja je sebapoznanie – nielen uvedomovanie si svojich silných stránok, ale aj budovanie sebadôvery a sebauznania. Ako sa lepšie sústrediť? Čo poradiť deťom, aby sa vedeli lepšie sústrediť? Prekvapí vás že to možno docieliť za pomoci dychových cvičení? V knižke sú rôzne typy úloh na rozvíjanie detí.
Na pár stranách sa kniha venuje i úlohe rodiča – môže byť koučom, ktorý nehodnotí a nepodsúva dieťaťu hotové riešenia a návody. Skôr vo vhodnom čase položí dieťaťu správne otázky, ktoré dieťa navedú k hľadaniu, k riešeniu situácii, v ktorej sa práve nachádza. Znie to tak ideálne a ľahko, ale samozrejme nie je to tak 🙂 Nesieme si v sebe rôzne nánosy našej vlastnej výchovy, od rodičov a učiteľov. Ak jednáme na autopilota, tak často počujeme od seba smerom k dieťaťu vety, ktoré nám kedysi vraveli naši rodičia, či učitelia a v duchu si vravíme, že toto sme najviac neznášali a nijako nám to nepomohlo…
V tomto zmysle kniha Jan Mühlefeita a Kateřiny Novotnej: Odemykání dětského potenciálu nie je instatným návodom pre rodiča. Nezameriava sa na výsadne na prácu a úlohu rodiča, na zvelebenie jeho koučovacích schopností, skôr iba popisuje, že je tu aj taká možnosť, ak si ju pri výchove vyberieme. Preto som hľadala ďalej.
Jiří Suchý, Pavel Náhlovský: Životní koučování a sebekoučování
Pretože som chcela zistiť ako také koučovanie prebieha, začítala som sa do knihy z vydavateľstva Grada. A táto knižka už trochu rozsiahlejšie návody ako sa stať koučom dáva.
Knihu nájdete v eshope vydavateľstva Grada: Životní koučování a sebekoučování tu »
Spočiatku sa mi zdalo, že je kniha určená pre ľudí v nejakej zlomovej situácií. Pre tých, čo sa nachádzajú na križovatke, stoja pred rozhodnutím, hľadajú smer. A je to tak dobre, ak chceme byť dobrým koučom, musíme sami byť ukotvení a nasmerovaní, mať v sebe poupratované, byť si sami sebou istí. Na druhej strane, ak sa odosobníme, v knižke nájdeme veľmi dobrý návod, ako si ujasniť hodnotový rebríček a životné vízie. Aj postupné kroky kouča. Ako prebieha práca kouča, na čo sa zameriava, ako jemne otázkami môže koučovaného smerovať.
Samozrejme, správne tušíte, že za všetkým je práca na sebe a silná vôla. Ako u rodiča, tak i u dieťaťa. Nebojte sa vykročiť smerom k vašim ideálom!
Knižka Životní koučování a sebekoučování môže byť veľmi užitočným sprievodcom na vašej ceste, odporúčam.