Tomáš Novák: Asertivita v manželství a rodině

Ako na vás vplýva posledný rok? Ovplyvnila pandémia a všetky prísne opatrenia, oklieštená možnosť stretávania s najbližšími, ale aj priateľmi a kolegami nejako vaše vzťahy? Ako máte vo vašej rodine rozdelenú starostlivosť o deti, starostlivosť o domácnosť, varenie, nákupy, čas na prácu, čas na venčenie domácich miláčikov… ? Viete prinútiť/podnietiť deti do svedomitého plnenia úloh, alebo si ich nechávajú na poslednú chvíľu a zabudnú a vy už potom len jedným uchom začujete, ako sa znova ospravedlňujú pani učiteľke na online hodine, že na úlohy zabudli? Dokážete sa o týchto malých veľkých problémoch otvorene porozprávať a dohodnúť?

Ak ste zohratý tím, možno u vás nikdy nič neškrípe 🙂 No a možno vás neprekvapí, že aj v slušných rodinách sa stáva, že niekto z dospelákov to už nevydrží a vypustí zo seba nahromadený stres a frustráciu krikom. Vzápätí to možno oľutuje, možno sa cíti previnilo, možno sa ospravedlní a možno nie, možno zalezie niekam do kúta.

Vtedy príde vhod asertívna technika, ktorá dokáže napätú situáciu ukľudniť, ktorá nepovedie k vzájomnému hnevu a odcudzeniu, ale k náprave a otvorenejšej komunikácii. Aby sme aj deti naučili otvorene komunikovať a riešiť problémy, pred ktorými stoja, priznať si sebakriticky svoje slabosti, pochváliť silné stránky. Ako asertívne komunikovať so svojim partnerom a deťmi vám napovie knižka známeho psychológa Tomáša Nováka Asertivita v manželství a rodině.

asertivita, asertivne techniky v manzelstve, manzelske vztahy, partnerska poradna

Nakuknime do obsahu knihy:

asertivita, asertivne techniky v manzelstve, manzelske vztahy, partnerska poradna asertivita, asertivne techniky v manzelstve, manzelske vztahy, partnerska poradna

Ak si myslíte, že asertivita je oriešok len pre tých menej tvrdohlavých, ktorí potrebujú pred druhými obhájiť svoje hranice, potlačiť trochu svoju večnú ústupčivosť, nie je to celkom tak. Pretože ani tvrdohlavé správanie a schopnosť pevne a nezlomne trvať na svojom názore nie je správne chovanie v partnerstve. Ústupčivý človek trpí a jedného dňa vybuchne, lebo už ďalej ustúpiť nevie. Tvrdohlavý človek si zase presadzuje svoje silou a jeho správanie zraňuje okolie. Asertívnemu správaniu sa musia naučiť obaja. Dozviete sa, že základ asertívneho správania možno zhrnúť do pár pravidiel:

  • Vedieť, čo chcete.
  • Nehabiť sa povedať, čo potrebujete.
  • Rešpektovať, že odpoveď na vašu prosbu, či otázku môže byť NIE.
  • Niesť zodpovednosť za svoje chovanie.
  • Nemanipulovať druhými.
  • Neklamať sám sebe.
  • Naučiť sa načúvať a nedomýšľať si.

No a čo je dôležitejšie, v knihe sa dozviete techniky, akými sa dajú tieto pravidlá dodržiavať aj ako ich nenásilne vyžadovať od druhých. Ak poznáte autora z iných knižiek, viete že jeho texty sú plné reálnych životných situácií, v ktorých sa spoznáte, naviac je vtipný a pomôže vám aj v napätých situáciách získať nadhľad a obrátiť ich v prospech celej rodiny.

V závere knižky je niekoľko testov, ktoré vám prezradia, ako na tom s vašou asertivitou ste. Spravte si zaujímavé popoludnie a porozprávajte sa o knihe s partnerom, a potom aj s deťmi. Otestujte sa. Hovorte si svoje odpovede nahlas, porovnávajte a komentujte, či si myslíte, že jednotliví členovia domácnosti odpovedajú pravdivo, alebo nie, vylovte z pamäti spomienky na rôzne situácie kedy ste jednali asertívne a kedy vám to nevyšlo. V takejto uvoľnenej a vysmiatej atmosfére si princípy asertivity osvojíte veľmi ľahko.

Knižku odporúčam, v časoch pandemickej uzavretosti získate zábavné popoludie pri testovaní a diskusii a  z dlhodobého hľadiska získate návod na súžitie rodiny vo večne mierových vodách 🙂

Knihu na recenziu som dostala podľa vlastného výberu od vydavateľstva Grada. Okrem tejto knižky som si vybrala aj ďalšiu, ktorej recenziu nájdete v článku Tomáš Novák: Jak (pře)žít se stárnoucími rodiči. Je to knižka o sprevádzaní ľudí na sklonku života, tak trochu určená pre sprevádzajúce profesie, alebo pre tých, ktorí sa rozhodli doopatrovať svojich rodičov. Zameriava sa na rôzne úskalia nielen vo vzťahu rodič – dospelé dieťa, alebo ak si to prenesiete rodič – sociálny pracovník, ale otvára aj témy ako burn out syndróm a pod.

asertivita, asertivne techniky v manzelstve, manzelske vztahy, partnerska poradna, sprevadzanie, burn out syndrom v pomahajucich profesiach, starnuci rodicia, ako sa dohodnut s rodicmi