Drahomíra Jucovičová, Hana Žáčková: Máme dítě s ADHD – Rady pro rodiče

adhd, add, co je to adhd, co je to add, ake su priznaky ADHD, ake su priznaky ADDMama vie. Mama väčšinou vie a vytuší, že je jej dieťa trošku iné. Je živšie, rozlietané, menej sústredené. Taký malý uragán. Skoro vstáva, neskoro zaspáva. Rodina sa vráti z 30 km túry a rada by odkvacnúť k filmu, no dieťa si žiada druhé kolo športových aktivít… Možno už ako bábätko bolo viac plačlivé a ťažko upokojiteľné, ľahko zobuditeľné, s krátkymi spánkami.

Prísne pohľady a kritika okolia. Často od najbližších príbuzných. Mama hľadá chybu najprv v sebe, vo svojej výchove, vo svojom prístupe. Stretáva sa s vetami typu: “Príliš mu dovoľujete, treba byť prísnejší! ” alebo “Mne stačil jeden pohľad a dieťa ma poslúchalo…” alebo “Vaše dieťa neobsedí, jačí, vyrušuje, nesústredí sa…” alebo “Váš syn je stále zasnený, akoby mysľou kamsi odcestovaný, nedáva pozor…” alebo “Vaše dieťa je nevychované v jeho veku by už dávno malo vedieť to a to…”

Možno až osvietenejšia učiteľka v škôlke alebo psychologička pri testovaní školskej zrelosti vysloví podozrenie na poruchu pozornosti – ADHD, ADD. Je to pre vás veľká neznáma? Čo vás čaká? Kedy to prejde, ako to prejde, aké sú výhliadky?

Riadim sa heslom: “Spoznaj svojho nepriateľa.” Ak vášmu dieťaťu na vyšetreniach v CPPPaP ADHD/ADD potvrdia, nebojte sa. Zisťujte si čo najviac informácií od špeciálnych pedagogičiek a psychologičiek, ale kľudne siahnite aj po knihe. Kniha vás môže mnohokrát upokojiť, poskytnúť vám informácie, napísané sa nezabudne tak ľahko ako povedané. A na druhej strane, kniha je nápomocná aj rodičom, ktorí niekedy tápajú ako vychovávať. Aj preto dnes jednu veľmi dobrú na tému ADHD odporúčam.

Drahomíra Jucovičová, Hana Žáčková: Máme dítě s ADHD – Rady pro rodiče

mame dite s ADHD, adhd, add, co je to adhd, co je to add, ake su priznaky ADHD, ake su priznaky ADD

vo vydavateľstve Grada nájdete tu »

Jednou z vynikajúcich kníh je Máme dítě s ADHD – Rady pro rodiče ( z vydavateľstva Grada). Pretože vám zodpovie nasledujúce otázky:

  • Ako sa pozná ADHD? Ako sa prejavuje?
  • Ako ADHD vzniká?
  • Kto robí dignostiku a ako diagnostika prebieha?
  • Prejavy ADHD dieťaťa v rôznych štádiách vývoja – porucha pozornosti, hyperaktivita, impulzivita, senzorické problémy, poruchy pamäte, rečové poruchy, emočné poruchy – podrobnejšie sa zameriava na vysvetlenie, čo všetko pri ADHD môže dieťa pociťovať a čo je dôležité – ako sa k tomu rodič môže postaviť.
  • Výchova detí s ADHD – fungujúce vs. nefungujúce techniky.
  • Ako pomôcť pri rôznych obtiažach – s pozornosťou, hyperkativitou, impulzivitou, pamäťou, komunikáciou, emóciami, učením a prípravou do školy…
  • Relaxačné techniky.
  • Liečba liekmi, keď nič iné nezaberá.
  • Dospievanie hyperaktívnich detí.

Autorkami sú špeciálne pedagogičky. Majú teda bohaté skúsenosti a vedia, čo najviac rodičov detí s ADHD dokáže potrápiť. V knižke nájdete podrobné  a pritom zrozumiteľné vysvetlenie jednotlivých príznakov, konkrétne príklady z praxe na ich pochopenie a konkrétne návody, ako sa zachovať tak, aby správanie dieťaťa bolo želané a zlepšovalo sa. Aby ste mu uľahčili nástup do školy a zvládanie školských povinností, aby sa nestalo zástupnou obeťou na všetky pestvá v triede, ale aby sa čo najlepšie a najprirodzenejšie zaradilo do triedy. A hlavne aby zostalo zdravo sebavedomé, bez nánosu odsúdenia, ostrakizovania, vyčleňovania zo skupiny, pretože ako každý ľudský tvor túži do nej patriť.

Knižku som zhltla za dve poobedia, je písaná aj pre odborníkov, ale aj pre laikov.  Množstvo konkrétnych príkladov, príbehov detí a ich rodičov, postupov ako rôzne situácie riešiť  predurčuje túto knižku stať sa vynikajúcou príručkou, sprievodcom rodičov detí s ADHD. Zasmejú sa, uvoľnia sa, keď v niektorom z príbehov spoznajú správanie svojho dieťaťa. Konečne nájdu tak dôležité pochopenie a nie nechápavé pohľady, zamračené obrvy, zdvihnuté varovné prsty! Spoznajú svoje reakcie v niektorom z rodičovských popisov, naučia sa nahliadať na správanie ich dieťaťa inak. A naučia tak aj to večne kritizujúce okolie správanie zlepšujúcemu prístupu a rešpektu.

Prvým krokom je rozpoznanie príznakov, druhým riešenie s odborníkmi a prijatie diagnózy a potom je už ľahšie nastúpiť na cestu učenia sa, vnímania situácií z rôznych a iných a nečakaných uhlov pohľadu.

Knižku Máme dítě s ADHD – Rady pro rodiče som dostala na recenziu z vydavateľstva Grada podľa môjho výberu. A naozaj ju vrelo odporúčam rodičom, čo sú práve na ADHD rázcestí. V mnohom vás osvieti a ukáže ktorým smerom neísť a ktorým sa vydať za kľudnejšou a seba-prijímajúcou budúcnosťou vášho dieťaťa.