Tvarohová pomazánka trochu inak – aj pre vyberavé deti

Dnes v obchodoch dostať veľa druhov tvrohu – od hrudkovitého, ktorý “píska” pod zubami po jemne našľahaný najvhodnejší do koláčov.  Na pomazánky sa v našej rodine najviac páči tento tvaroh Babička. Má správnu konzistenciu pre tých, čo ľúbia hrudkový tvaroh a zároveň je trošku lepkavý, takže dobre stmeľuje pomazánky a neopadáva z chlebíka.

tvaroh, tvarohová pomazánka, zdravá pomazánka, zdravé desiate

Bohužiaľ, naša dcéra, aj keď tvarohové pomazánky ľúbi, do školy na desiatu ich nechce. Nemá rada, keď od tvarohu zmäkne chlebík. Skúšala som zabaliť na desiatu zvlášť pomazánku v mištičke a ku nej chlebík, alebo chrumkavý chlieb z toastovača, ale ani toto nefungovalo. Preto niekedy robím nasledujúcu tvarohovo-rybaciu pomazánku na večeru a v sobotu alebo nedeľu na raňajky ju máme takmer vždy. Mám rada, keď si cez víkend spravíme spoločné raňajky. To trošku pomáha vyberavým jedákom. U nás pomáha aj to, ak nenútime do jedla a nevysvetľujeme, prečo je to alebo ono zdravé a musí sa jesť. Tiež pomáha spoločné stolovanie, keď si môže dieťa naložiť na tanierik čo chce a trošku si pri jedle podebatovať, keď pomáha pri chystaní stola alebo aj pri chystaní pomazánky. A tiež pomáha robiť čo najjednoduchšie jedlá, neskombinované z veľa zložiek.

Mamina tvarohovo-rybacia pomazánka

1 tvaroh, ryby v konzerve podla vašej chuti.

Moja mama robievala pomazánku so sardinkami, ja robievam s tuniakom. Najradšej máme tuniaka Calvo v olivovom oleji alebo s oregánom. Na jeden tvaroh dávam dve malé konzervy tuniaka.

zdrave desiate, zdrave pomazanky, rybacia pomazanka, tvarohova pomazanka

Tvaroh zmiešame s rybou, aby bola pomazánka pekná vláčna, tak olej z rybičiek nezlievame, ale dáme do pomazánok aj ten. Ak ľúbite cibuľu, môže samozrejme ísť do pomazánky aj tá, ja ju kvôli dcére vynechávam.  Ozdobím olivkami, my dospeláci si dáme radi všetky možné zeleninky…

zdrave desiate pre deti do školy
tuniakovo tvarohová pomazánka

Tatova tvarohová pomazánka – klasická tvarohová pomazánka

Takto robieval tvarohovú pomazánku môj tato.

1 tvaroh,  1/2 masla, 1 cibuľa, 1/2 čl červená paprika

Cibuľu nadrobno nakrájať, posoliť – aby trochu zmäkla a nebola štipľavá, pridať tvaroh, mäkké maslo, papriku, vydličkou dobre premiešať.

Natrieť na chlebík – ozdobiť zeleninkami.

Znovu som si musela vymyslieť obmenu bez cibuľky, dokonca bez červenej papriky – zato s troškou oregána.  Pomazánky sú u nás obľúbené s chrumkavým chlebíkom z toastovača.

chrumkava desiata, zdrava desiata, tvarohova pomazanka, jednoducha tvarohova pomazanka
Chrumkavý toast s tvarohovou pomazánkou, reďkovka